COST və Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramlarına dair növbəti vebinarlar keçirilib
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərliyi altında AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı çərçivəsində Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) üzvləri tərəfindən məlumatlandırıcı vebinarlar davam etdirilir.
COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) və Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramlarına həsr edilmiş növbəti vebinarlar COST və Avropa Tədqiqat Mərkəzi üzrə milli əlaqələndirici şəxs, Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin Elm şöbəsinin müdiri İlham Hümbətov və Sənətkarlıq, təlim və karyeranın inkişafı üzrə Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxs, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənov tərəfindən keçirilib.
Vebinarlara Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrinin, eləcə də dövlət qurumlarının əməkdaşları qatılıb. Məruzəçilər bu proqramlar haqqında ətraflı məlumat verib, tərəfdaş axtarışı və qlobal çağırışlara cavab verən layihələrə qoşulmaq imkanlarını təqdim ediblər.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva “Horizon 2020” çərçivəsində həyata keçirilən əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətindən danışıb, Azərbaycan alimləri tərəfindən əldə olunan nailiyyətləri diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, son illərdə Azərbaycan alimləri “Horizon 2020” çərçivəsində COST və Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramları üzrə uğurlu nəticələr nümayiş etdirirlər.

Next webinars on COST and Maria Sklodovskaya-Curie scholarship programs were held
Under the leadership of the first vice-president of ANAS academician Ibrahim Guliyev, informative webinars are being held by the members of the National Network of Contact Points (NCP) within the framework of the European Commission's "Horizon 2020" Research and Innovation Program, by organization of Foreign Relations Office of the Presidium of ANAS.
The next webinars on COST (European Cooperation in Science and Technology) and Maria Sklodovskaya-Curie Scholarship Programs will be hosted by Ilham Humbatov, National Contact Point for COST and European Research Center, Head of Science Department of the Azerbaijan National Anti-Doping Agency, and National Contact Point on Maria Sklodovskaya-Curie Scholarship Program for Arts, Training and Career Development, head department of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD Zaur Hasanov. The webinars were attended by employees of various scientific and educational institutions of Azerbaijan, as well as government agencies.
Head of the Foreign Relations Office of the Presidium of ANAS, PhD Esmira Alirzayeva spoke about the importance of cooperation within the Horizon 2020, noting the achievements of Azerbaijani scientists.
Noted that in recent years, Azerbaijani scientists have demonstrated successful results in the framework of Horizon 2020 under the COST and Maria Sklodovskaya-Curie Scholarship Programs.