Akademik İsa Həbibbəyli: “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin modelini qurmuş və möhkəm siyasi-ideoloji əsaslarını yaratmışdır”
Ümummilli Lider Heydər Əliyev ölkəmizin çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrinin əsasında yetişib formalaşmış görkəmli dövlət xadimidir. Bu dahi şəxsiyyətin simasında Azərbaycan dövlətçilik tarixində mühüm yer tutan Atabəylər dövlətinin məharəti, Səfəvilər imperiyasının qüdrəti, Şirvanşahlar hakimiyyətinin siyasəti cəmləşmişdir. Azərbaycan xanlıqlarının nümayiş etdirdikləri milli qürur da Heydər Əliyevin şəxsiyyətində qabarıq surətdə özünü göstərən faktorlardandır.
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağının Ulu Öndərə həsr olunmuş Xüsusi iclasında “Heydər Əliyevin müstəqil dövlətçilik idealları və müasir dövr” mövzusunda çıxışı zamanı deyib.
Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan tarixinə müstəqillik kimi parlaq və tarixi bir səhifə yazmış Xalq Cümhuriyyəti rəhbərlərinin Azərbaycan idealı Heydər Əliyevin dövlətçilik təliminin əsas mahiyyətini və hədəflərini təşkil etmişdir. SSRİ adlandırılan qırmızı terror bolşevik dövlətinin tərkibində olan digər xalqları əridib sıradan çıxarmaq siyasətinin qarşısında milli-mənəvi dəyərlərin dövlət siyasəti səviyyəsində yaşadılması və möhkəmləndirilməsi də möhtəşəm Heydər Əliyev obrazının ana xətlərini müəyyən edir.
“Məhz bu cəhəti, yəni mənsub olduğu xalqın tarixi keçmişini unutdurmaq və soykökündən ayırmaqla onun milli-mənəvi varlığını yox etmək siyasətinin görünən və görünməyən bütün tərəflərini dərindən dərk etməsi Heydər Əliyevin dövlətçilik təliminə milli istiqlal ideyasını gətirmişdir. O, hələ sovet hakimiyyəti illərində kommunist imperiyasının daxildən çökməkdə olduğunu hamıdan daha dərindən hiss etdiyi üçün xalqını gələcək dövlət müstəqilliyinə hazırlamaq missiyasını qabaqcadan böyük bacarıqla həyata keçirmişdir. Heydər Əliyev cəmiyyəti yeniləşdirməklə inkişaf etdirmək vəzifəsini həyata keçirmişdir. Qarbaçovsayağı kosmik dəyişmələrdən fərqli olaraq, Heydər Əliyevin mövcud sistem daxilində dəyişiklik uğrunda apardığı mübarizə nəticə etibarilə qüvvəsini təşkil etmişdir. Bu mənada Heydər Əliyev təkcə Azərbaycanda deyil, keçmiş SSRİ miqyasında müstəqil dövlətçilik ideyasının banisidir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Heydər Əliyevin sovet hökumətinin hələ qüvvədə olduğu vaxtda, 19 iyul 1991-ci ildə Kommunist partiyasının sıralarından çıxmasını rəsmi şəkildə bəyan etməsi ilə həmin rejimin çökməsinə zərbə vuran yeganə dövlət xadimi olduğunu deyən AMEA rəhbəri Ulu Öndərin bununla təkcə Azərbaycanda deyil, SSRİ-nin tərkibinə daxil olan digər müttəfiq respublikalarda da milli istiqlal hərəkatına bir ordudan çox xidmət etdiyini söyləyib.
Natiq vurğulayıb ki, Ermənistanla və onun havadarları ilə davam edən müharibəni dayandırmaq və atəşkəs rejiminə nail olmaq və müstəqil dövlətin ordusunu qurmaq da Heydər Əliyev siyasətinin ən mühüm nəticələri sırasındadır. Həmçinin xarici güclərin təzyiqlərinə baxmayaraq, Azərbaycanın əsas sərvəti olan neft və qazın dünya bazarlarına çıxarılması məqsədilə beynəlxalq birlik tərəfindən imzalanmış “Əsrin müqaviləsi” Heydər Əliyevin möhtəşəm əsəridir. Müstəqil respublikalara çevrilmiş postsovet ölkələrində ilk olaraq torpaq islahatlarına başlamaq və onu qısa müddətdə axıra çatdırmaq da Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin modelini qurmuş və möhkəm siyasi-ideoloji əsaslarını yaratmışdır.
AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının dövlət ideologiyası olan Azərbaycançılıq təlimi Heydər Əliyev tərəfindən kəşf edilmişdir və Azərbaycan xalqı, Azərbaycan dili, Azərbaycançılıq ideologiyası kimi anlayışlar ölkəmizin müstəqillik tarixində siyasi sabitliyə və vətəndaş həmrəyliyinə nail olmaq üçün Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi düsturlardır.
“Heydər Əliyev xalqına və ölkəsinə etibarlı dostlar və strateji müttəfiqlər qazandırmağın dəqiq formullarını kəşf etmiş dahi şəxsiyyətdir. Çoxəsrlik tarixi ənənələrə malik olan Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri Heydər Əliyevin “Bir millət – iki dövlət” düsturu ilə möhtəşəm birlik və həmrəylik səviyyəsinə yüksəlmişdir. Bu gün hərtərəfli şəkildə inkişaf etməkdə olan türk dövlətləri birliyi “Bir millət – iki dövlət” düsturunun böyük strateji imkanlara malik olduğunu nümayiş etdirir”, - deyə AMEA rəhbəri qeyd edib.
Prezident İlham Əliyevin müstəqil Azərbaycanı inkişaf etməkdə olan ölkədən bütün istiqamətlər üzrə inkişaf etmiş dövlətlərin cərgəsinə doğru aparmaqla yeni tarixi epoxada öz erasını yaratmış qüdrətli lider olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Ali Baş Komandanın 44 günlük Vətən müharibəsində işğalçı Ermənistan üzərində qazandığı tarixi Zəfərin Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin möhtəşəm qəhrəmanlıq dastanı olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin dünyada BMT-dən sonra ən böyük siyasi təşkilat olan Qoşulmama Hərəkatına liderlik etməsi Heydər Əliyevin sovet hakimiyyəti illərində Siyasi Büro zirvəsini fəth etməsinin yeni tarixi şəraitdəki nümunəsidir.
Həmçinin bildirib ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Heydər Əliyev Fondu vasitəsilə həyata keçirdiyi bir çox layihələrlə Ulu Öndərin ideyalarını uğurla davam və inkişaf etdirir.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ümummilli Liderin 100 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən bir çox konfranslarla, ərsəyə gətirilən sanballı nəşrlərlə Azərbaycan alimləri və təhsil işçiləri Ulu Öndərin ruhu qarşısında mənəvi borclarını yerinə yetirirlər.
Akademik çıxışının sonunda vurğulayıb ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev əbədiyyət qazanmış Ümummilli Lider kimi müstəqil dövlətçilik idealları və dərsləri ilə həm xalqının qəlbində, həm də Azərbaycan Respublikasının inkişafının hər addımında yaşamaqda davam edir.

Академик Иса Габиббейли: «Гейдар Алиев построил модель независимого Азербайджанского государства и заложил его крепкие политические и идеологические основы»
Общенациональный лидер Гейдар Алиев является выдающимся государственным деятелем, который сформировался, опираясь на многовековые традиции государственности Азербайджана. В лице этой гениальной личности объединены черты могущества занимающих важное место в истории государственности Азербайджана государства Атабеков, Сефевидской империи и государства Ширваншахов, а также национальной гордости, демонстрируемой ханствами Азербайджана.
Этими словами президент НАНА, академик Иса Габиббейли начал свою вступительную речь на Специальном заседании Общего собрания Национальной академии наук Азербайджана, посвященном Великому лидеру, которое состоялось 1-го мая.
В своем выступлении на тему «Идеалы независимой государственности Гейдара Алиева и современность» академик сообщил, что основу учения Гейдара Алиева о государственности составляли идеалы деятелей Азербайджанской Народной Республики, которые вписали в историю Азербайджана такую блестящую страницу, как обретение независимости. Сохранение и укрепление национально-нравственных ценностей на государственном уровне в то время, когда осуществляющее красный террор большевистское государство, именуемое СССР, проводило политику растворения входящих в империю народов в «общем котле», также составляет основу линии проводимой Гейдаром Алиевым политики.
Руководитель НАНА продолжил: «Именно глубокое понимание видимых и невидимых сторон проводимой политики, направленной на уничтожение национальной самобытности народов путем их отдаления от своего прошлого, от своих корней, привело к тому, что основу учения Гейдара Алиева о государственности составила идея национальной независимости. Еще в годы советской власти он глубоко чувствовал, что коммунистическая империя идет к упадку, и поэтому направил все силы на выполнение своей миссии – подготовил азербайджанский народ к будущей государственной независимости. Гейдар Алиев проводил политику обновления и развития общества. В отличие от горбачевских космических изменений, борьба, которую Гейдар Алиев вел в пределах существующей системы, привела к значительным результатам. С этой точки зрения Гейдар Алиев является основателем идеи независимой государственности не только в масштабах Азербайджана, но и всего бывшего СССР».
Сказав, что еще во время существования советской власти 19 июля 1991 года Гейдар Алиев официально заявил о своем выходе из рядов Коммунистической партии и таким образом стал единственным государственным деятелем, нанесшим удар этому режиму, академик Иса Габиббейли отметил, что тем самым Великий лидер внес значительный вклад в пробуждение движения национальной независимости не только в Азербайджане, но и в союзных республиках, входящих в состав бывшего СССР.
Оратор подчеркнул, что еще одним важным результатом проводимой Гейдаром Алиевым политики является прекращение продолжающейся войны с Арменией и поддерживающими ее силами, обеспечение режима прекращения огня и построение армии независимого государства. Несмотря на давление внешних сил, Гейдар Алиев добился подписания «Контракта века» между Азербайджаном и международным сообществом, который обеспечил выход главного богатства республики – нефти и газа – на мировой рынок. С именем Гейдара Алиева связано проведение земельных реформ, что также стало новшеством среди постсоветских стран, которые обрели независимость. Гейдар Алиев построил модель независимого Азербайджанского государства и заложил его крепкие политические и идеологические основы.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Гейдар Алиев является основоположником учения об азербайджанстве, которое составляет государственную идеологию Азербайджанской Республики, а такие понятия, как азербайджанский народ, азербайджанский язык и идеология азербайджанства, являются составляющими формулы, выведенной Гейдаром Алиевым для обеспечения политической стабильности и гражданской солидарности в истории независимости страны.
Президент НАНА продолжил: «Гейдар Алиев вывел формулы для обретения надежных друзей и стратегических партнеров для своего народа и страны. Азербайджано-турецкие взаимоотношения, опирающиеся на многовековые исторические традиции, достигли уровня единства и солидарности формулой Гейдара Алиева «Одна нация – два государства». Сегодня всесторонне развивающееся единство тюркских государств демонстрирует, что формула «Одна нация – два государства» обладает большими стратегическими возможностями».
Сказав, что Президент Ильхам Алиев является могущественным лидером, который вывел независимый Азербайджан из ряда развивающихся стран в ряд развитых во всех сферах государств, академик Иса Габиббейли отметил, что историческая Победа над страной-оккупантом Арменией, одержанная под руководством Верховного главнокомандующего в ходе 44-дневной Отечественной войны, является великолепным героическим событием в многовековой истории Азербайджана. Руководитель НАНА добавил, что председательство Президента Ильхама Алиева в Движении неприсоединения, которое является второй после ООН крупнейшей политической организацией в мире, можно сравнить с деятельностью Гейдара Алиева в качестве члена Политбюро в годы советской власти.
Президент НАНА также сообщил, что сегодня Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиева успешно продолжает и развивает идеи Великого лидера проектами, претворяемыми в жизнь посредством Фонда Гейдара Алиева.
Академик Иса Габиббейли отметил, что отечественные ученые и работники образования выполняют свой нравственный долг перед памятью Общенационального лидера, участвуя на проводимых в рамках 100-летнего юбилея Гейдара Алиева конференциях и публикуя весомые научные труды.
В заключение своего выступления академик подчеркнул, что идеалами независимой государственности выдающийся государственный деятель, общенациональный лидер Гейдар Алиев продолжает жить и в сердце народа, и в каждом шаге на пути развития Азербайджанской Республики.