Professor Müzəffər Şəkər: “Azərbaycan-Türkiyə birliyi və həmrəyliyi bütün regionun sabitliyi və rifahı üçün vacibdir”
Heydər Əliyevin Azərbaycanın siyasi və ictimai həyatındakı xidmətləri misilsiz olmuşdur. Onun uzaqgörənliyi, liderliyi və Azərbaycan xalqına sarsılmaz sədaqəti həmişə minnətdarlıqla xatırlanacaqdır.
Bu sözləri Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Müzəffər Şəkər mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağının Ulu Öndərə həsr olunmuş Xüsusi iclasında “Azərbaycan-Türkiyə birliyi və həmrəyliyi: tarix və müasirlik” mövzusunda çıxışı zamanı deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan-Türkiyə dostluğu çoxəsrlik ortaq dilə, tarixə və mədəniyyətə əsaslanır və bu gün ölkələrimiz bir çox sahələrdə möhkəm strateji tərəfdaşlığa malikdir: “İki ölkə arasında münasibətlər heç vaxt bu qədər güclü olmayıb və biz gələcək illərdə də əlaqələrimizin daha da möhkəmlənməsinə sadiqik. İki ölkənin birliyi və həmrəyliyi təkcə bizim üçün deyil, həm də bütün regionun sabitliyi və rifahı üçün vacibdir. Azərbaycan və Türkiyə mürəkkəb və daim dəyişən dünyada tərəqqidədir və biz qarşıda duran bütün çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün birlikdə çalışmalıyıq. Vətən müharibəsində Türkiyə Azərbaycanın yanında oldu, siyasi, mənəvi dəstək verdi və başda Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və digər yüksək vəzifəli rəsmilərimiz olmaqla Azərbaycanla həmrəy olduqlarını ifadə etdi, Ermənistanın qanunsuz işğalını pislədilər. Bəxtiyar Vahabzadənin dediyi kimi, “Azərbaycan və Türkiyə bir ananın iki oğludur”. Qarabağ müharibəsi bizim bir-birimizi dəstəkləmək üçün birgə səylərimizin yalnız bir nümunəsidir və biz qarşıda duran istənilən çətinliyə qarşı birlikdə olmağa davam edəcəyik”.

Профессор Музаффер Шекер: «Единство и солидарность Азербайджана и Турции имеет большое значение для обеспечения стабильности и благополучия во всем регионе»
Заслуги Гейдара Алиева в политической и общественной жизни Азербайджана исключительны. Азербайджанский народ всегда с благодарностью будет помнить его дальновидность, лидерство и непоколебимую верность своему народу.
Этими словами президент Академии наук Турции, профессор Музаффер Шекер начал свое выступление на Специальном заседании Общего собрания Национальной академии наук Азербайджана, посвященном Великому лидеру, которое состоялось 1-го мая.
В своем докладе «Единство и солидарность Азербайджана и Турции: история и современность» профессор сообщил, что многовековая дружба между Азербайджаном и Турцией опирается на общность языка, истории и культуры, сегодня наши страны являются стратегическими партнерами во многих сферах: «Никогда еще отношения между двумя странами не были столь крепки, и мы настроены на еще большее укрепление наших связей в дальнейшем. Единство и солидарность двух стран имеет большое значение не только для нас, но и для обеспечения стабильности и благополучия во всем регионе. Азербайджан и Турция развиваются в сложных условиях постоянно меняющегося мира, и мы должны стараться вместе преодолеть стоящие перед нами трудности. Во время Отечественной войны Турция была рядом с Азербайджаном, оказала политическую и моральную поддержку, во главе с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и другими высокопоставленными лицами выразила солидарность с Азербайджаном и осудила незаконные оккупационные действия Армении. Как отмечал Бахтияр Вагабзаде, «Азербайджан и Турция – это два сына одной матери». Карабахская война – это всего лишь один пример нашего единства и поддержки друг друга, мы продолжим вместе бороться против всех трудностей».