Professor Yüksel Özgen: “Heydər Əliyev Qafqaz regionunda sülhün, sabitliyin və inkişafın əldə olunmasında mühüm rol oynayıb”
Qafqazda, Anadoluda və hətta Avrasiya regionunun tarixində mühüm rol oynayan dövlətlərdən biri Türkiyə, digəri isə Azərbaycandır. Milli-mədəni bağları olan bu iki dövlət öz tarixi proseslərində oxşar hadisələri yaşayıblar. Azərbaycan 28 may 1918-ci ildə müstəqilliyini elan edərək Şərqin və Türk Dünyasının ilk Cümhuriyyəti olmuşdur. Osmanlı Məclis-i Məbusanın 22 yanvar 1920-ci il tarixli iclasında Azərbaycanın müstəqilliyi rəsmi olaraq tanınmışdır. Azərbaycan hökuməti Osmanlı hökuməti ilə əlaqələrini davam etdirməklə bərabər, Mustafa Kamal liderliyindəki İstiqlal mübarizəsi aparan heyətlə də dolayı yollarla münasibətlərini davam etdirmişdir.
Bu sözləri Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun başqanı, professor Yüksel Özgen mayın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağının Ulu Öndərə həsr olunmuş Xüsusi iclasında “Bir millət – iki dövlət” strategiyası: Mustafa Kamal Atatürkdən Heydər Əliyevə” mövzusunda çıxışı zamanı deyib.
O qeyd edib ki, Türkiyə-Azərbaycan diplomatik münasibətləri 1924-cü ildən sonra dayansa da, ticari, iqtisadi və mədəni əlaqələr 1930-cu ilə qədər davam edib. Professor Yüksel Özgen vurğulayıb ki, ortaq tarixi mədəniyyətə və daim dost, qardaş münasibətlərə malik olan iki ölkə arasındakı əlaqələr keçmişdən bu günə Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimiz, kədəri bizim kədərimizdir” və Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözləri çərçivəsində formalaşıb.
Türkiyənin 9 noyabr 1991-ci ildə Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlət olduğunu bildirən Yüksel Özgen qeyd edib ki, 14 yanvar 1992-ci ildə Bakıda qardaş ölkənin səfirliyi açılıb, həmçinin hazırda Naxçıvan və Gəncədə Baş Konsulluğu fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın isə öz növbəsində Ankarada səfirliyi, İstanbul və Qarsda Baş Konsulluğu mövcuddur.
“1993-2003-cü illəri əhatə edən Heydər Əliyev dövründə Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri bütün sahələrdə, xüsusən də siyasi və iqtisadi sahələrdə böyük irəliləyiş əldə edib, münasibətlərimiz zaman keçdikcə strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. 15 iyun 2021-ci ildə imzalanan “Şuşa Bəyannaməsi” ilə əlaqələrimiz müttəfiqlik səviyyəsinə çatıb. Türkiyə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin imzalanmasını arzulayır. Həmçinin ölkəmiz Qarabağda həyata keçirilən yenidənqurma işlərini dəstəkləyir və bu prosesdə yaxından iştirak edir”, - deyə o, diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın tarixində Heydər Əliyevin yeri və önəminin açıq şəkildə görüldüyünü deyən məruzəçi dahi liderin Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsində və Qafqaz regionunda sülhün, sabitliyin və inkişafın əldə olunmasında mühüm rol oynadığını, Ulu Öndərin bütün həyatını Azərbaycana həsr etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, sülhə və millətlərarası dostluğun inkişafındakı xidmətlərinə görə, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu tərəfindən Heydər Əliyevə “Atatürk Beynəlxalq Sülh Mükafatı” verilib.
Professor Yüksel Özgen Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu ilə AMEA arasında əməkdaşlıq protokolunun imzalandığını deyib, birgə təşkil olunan tədbirlər, konfranslar, simpoziumlar və nəşrlər barədə məlumat verib.
O, çıxışının sonunda bildirib ki, Azərbaycanla əməkdaşlıq əlaqələri keçmişdə olduğu kimi, gələcəkdə də davam edəcək və iki ölkə arasında qardaşlıq münasibətləri daimi olacaq.

Профессор Юксель Озген: «Гейдар Алиев сыграл важную роль в установлении мира, стабильности и развития в Кавказском регионе»
Турция и Азербайджан являются государствами, которые занимают важное место в истории Кавказа, Анатолии и всего Евразийского региона. В ходе исторических процессов эти два государства, связанные крепкими национальными и культурными узами,  пережили схожие события. Объявив о своей независимости 28 мая 1918 года, Азербайджан стал первой Демократической Республикой на Востоке и в Тюркском мире. Независимость Азербайджана была официально признана 22 января 1920 года на заседании Меджлиса Османской империи. Правительство Азербайджана продолжало отношения с Османским правительством, но, в то же время, поддерживало связи и с силами во главе с Мустафой Кемалем Ататюрком, которые вели борьбу за независимость.
Об этом руководитель Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, профессор Юксель Озген говорил на Специальном заседании Общего собрания Национальной академии наук Азербайджана, посвященном Великому лидеру, которое состоялось 1-го мая.
Выступая с докладом «Стратегия «Одна нация – два государства»: от Мустафы Кемаля Ататюрка к Гейдару Алиеву», профессор Юксель Озген сообщил, что хотя после 1924 года дипломатические взаимоотношения между Турцией и Азербайджаном были приостановлены, торговые, экономические и культурные связи поддерживались до 1930 года. Докладчик подчеркнул, что дружеские и братские связи между двумя странами, имеющими единую историю и культуру, сформировались в рамках слов, произнесенных Мустафой Кемалем Ататюрком: «Радость Азербайджана – наша радость, горе Азербайджана – наше горе» и общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым: «Одна нация – два государства».
Сказав, что Турция является первым государством, которое 9 ноября 1991 года признало независимость Азербайджана, Юксель Озген добавил, что 14 января 1992 года в Баку открылось посольство братской страны, также в настоящее время Генеральные консульства Турции функционируют в Нахчыване и Гяндже. В свою очередь, посольство Азербайджана функционирует в Анкаре, а Генеральные консульства – в Стамбуле и Карсе.
Профессор продолжил: «В период с 1993 по 2003 год, когда страной руководил Гейдар Алиев, отношения между Турцией и Азербайджаном развивались во всех сферах, особенно большой скачок произошел в развитии политических и экономических связей. Со временем двусторонние отношения достигли уровня стратегического партнерства. С подписанием Шушинской декларации  15 июня 2021 года союз между нашими странами еще более укрепился. После Второй Карабахской войны Турция заинтересована в подписании мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Также наша страна поддерживает восстановительные работы, которые ведутся в Карабахе, и принимает активное участие в этом процессе».
Отметив, что место и значение Гейдара Алиева в истории Азербайджана видны невооруженным глазом, докладчик добавил, что гениальный лидер сыграл важную роль в обретении Азербайджаном своей независимости, установлении в Кавказском регионе мира, стабильности и развития, посвятил  всю свою жизнь Азербайджану. Он сообщил, что за заслуги в развитии мира и дружбы между народами Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка Гейдару Алиеву была вручена «Международная премия мира имени Ататюрка».
Профессор Юксель Озген также отметил, что между Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка и НАНА был подписан протокол о сотрудничестве, и рассказал о совместно организуемых мероприятиях, конференциях, симпозиумах и подготовленных изданиях.
В заключение своего выступления докладчик подчеркнул, что сотрудничество с Азербайджаном продолжится и в дальнейшем, братские отношения между двумя странами незыблемы.